Cukura diabēts ir hroniska slimība, kuras pamatpazīme ir paaugstināts glikozes līmenis asinīs, savukārt glikoze ir galvenais organisma enerģijas avots.

Cukura diabētam ir divas galvenās formas:

  • Ar 1.tipa cukura diabētugalvenokārt slimo bērni un pieaugušie līdz 40 gadu vecumam un to ir iespējams kontrolēt ar regulārām insulīna injekcijām, taču,
  • no visiem uzskaitē esošajiem cukura diabēta pacientiem, vismaz 90% gadījumu sastop tieši 2.tipa cukura diabētu, kas pārsvarā veidojas neveselīga dzīvesveida rezultātā. Šī tipa pazīmes attīstās ļoti pakāpeniski un lēni tāpēc ilgi var palikt nepamanītas. Pacientiem ar 2. tipa cukura diabētu var attīstīties ļoti nopietnas un dzīvībai bīstamas komplikācijas- akūtā gadījumā tās var izraisīt bezsamaņu vai pat diabētisko komu. Nepietiekami kontrolējot slimību, glikozes līmenis asinīs turpina pakāpeniski pieaugt līdz attīstās hroniskas komplikācijas, kas būtiski ietekmē dzīves kvalitāti un draud ar priekšlaicīgu nāvi (mirstība pieaug 3-4x) – tās var būt dažādas acu komplikācijas, aklums, neatgriezeniski nieru bojājumi, ekstremitāšu amputācijas, invaliditāte un arī kardiovaskulārās slimības, kas ir galvenais nāves cēlonis Latvijā un visā pasaulē.

Par diabēta formām, riska faktoriem, izpausmēm un aktualitātēm vairāk lasi šeit: Latvijas Diabēta Federācija

Cukura diabēts ir novēršama slimība, taču tā incidence tik un tā turpina strauji pieaugt. Riska faktori ir tik ikdienišķi un šķietami nenozīmīgi, ka nereti cilvēki sevi pakļauj šīs bīstamās slimības riskam paši to neapzinoties. Tāpēc mūsu misija ir saistīta tieši ar sabiedrības izglītošanu.

Mēs informējam cilvēkus par saslimšanas riska faktoriem un veicam pamatpārbaudes – mērām asinsspiedienu, cukura līmeni un aizpildām starptautiski atzītas “find risk” anketas, lai noteiktu vai cilvēks atrodas paaugstināta saslimšanas riska grupā un vajadzības gadījumā iesakām konsultēties ar ārstu.

Mēs rīkojam pasākumus gan paši – apmeklējam dažādus uzņēmumus un iestādes, gan arī darbojamies citu pasākumu ietvaros – veselības dienās, diabēta dienās, sporta pasākumos (t.sk Ghetto games) un labprāt sadarbojamies arī ar sporta klubiem un citiem interesentiem.

Cukura diabēta skrīninga komanda sastāv no projekta vadītājas, vadītājas vietnieces un LaMSA aktīvistiem.

Mūsu partneri ir Rīgas Stradiņa universitāte un Latvijas Diabēta asociācija, taču vēlamies veidot attiecības arī ar jauniem sponsoriem un partneriem – uzņēmumiem, pansionātiem, pilsētu pašpārvaldēm un skolām, kā arī vēlamies vēl labāk pielāgot mūsu pasākumus to auditorijai. Esam atvērti jebkurai sadarbībai, kas palīdzēs īstenot mūsu mērķi.

Tuvākajā laikā ceram arī paplašināt mūsu iespējas izglītot un informēt cilvēkus, sadarbojoties ar dažādiem veselības, uztura un sporta speciālistiem, lai mēs būtu kompetenti sniegt noderīgus un advancētus padomus pareizā vingrinājumu izpildē un profesionāli atbildēt uz cilvēku jautājumiem.

Kontakti:

Projekta vadītāja – Ilva Kristiāna Langrate
Ja ir jautājumi par projektu droši raksti uz [email protected]