Starptautiskā ar vēzi sirgstošo bērnu diena

Katru gadu vairāk nekā 300 000 bērniem no dzimšanas līdz 19 gadu vecumam visā pasaulē tiek diagnosticēts vēzis. Aptuveni 8 no 10 no šiem bērniem dzīvo valstīs ar zemiem un vidējiem ienākumiem, kur viņu izdzīvošanas rādītājs bieži ir tuvu 20%. Tas ir ārkārtīgi pretrunā ar valstīm ar augstu ienākumu līmeni, kur bērniem biežāk sastopamo vēža ārstēšanas rādītāji pārsniedz 80%.

Katru gadu 15. februārī visā pasaulē tiek atzīmētā Starptautiskā ar vēzi slimojošo bērnu diena (ICCD). Kopš 2002 . gada to organizē Starptautiskā bērnu vēža organizācija (Childhood Cancer International) – globālais tīkls, kurā ir 171 dalīborganizācijas no 88 valstīm, sadarbībā ar Pasaules Veselības organizāciju (WHO), Starptautisko Pediatrijas Onkoloģijas biedrību (SIOP). Organizācija tika veidota, lai ar kopīgiem spēkiem samazinātu bērnu mirstību no vēža un novērstu ar vēzi saistītās sāpes un ciešanas.

Diemžēl bērnu vēzis joprojām ir galvenais nāves iemesls bērniem visā pasaulē. 2018. gada 28. septembrī Apvienoto Nāciju Organizācijas Ģenerālajā asamblejā, Pasaules Veselības organizācija paziņoja par savu jauno globālo iniciatīvu, lai risinātu esošas atšķirības starp dzīvildzi ar vēzi slimo bērnu valstīs ar zemu un vidēju ienākumu līmeni ar valstīm, kur ir augsts ienākumu līmenis.

Šobrīd WHO globālās bērnu vēža iniciatīvas mērķis ir novērst visu pediatriskās populācijās ar onkoloģisku saslimšanu sirgstošu pacientu sāpes un ciešanas, un līdz 2030. gadam panākt vismaz 60% izdzīvošanu starp visiem bērniem, kuriem diagnosticēts vēzis.

Tīri praktiski tas nozīmē, ka pašreizējās ārstēšanas līmenīm jādubultojas un nākamajā dekādē tiek saglabātas tuvu viens miljons bērnu dzīvības.

Šokējošā realitāte valstīs ar zemu-vidēju ienākumu līmeni ir tāda, ka bērni, kas slimo ar vēzi nomirs mokošā nāvē bez jebkādas atbalstošas aprūpes vai sāpju mazināšanas! Savukārt 2011. gadā pētījumā konstatēts, ka 65,6% no pasaules valstīm nepiedāvāja bērniem paliatīvās aprūpes pakalpojumus.

ICCD 2019. gada kampaņa ir vērsta pret sāpēm un zaudējumu ( „No More Pain” un „No More Loss”) bērniem ar vēzi un viņu ģimenēm. Lai sasniegtu šo mērķi, valdībām, veselības aprūpes speciālistiem, vecāku atbalsta grupām un sabiedrībai kopumā jānodrošina tiesības uz agrīnu un pienācīgu diagnostiku; tiesības piekļūt pie modernākajām terapijas iespējām; tiesības uz atbilstošu un kvalitatīvu medicīnisko aprūpi; tiesības uz ārstēšanu bez sāpēm un ciešanām un, ja nav iespējams ārstēt, bērna tiesības uz nāvi bez sāpēm.

Katrs zaudētais bērns ir neaizstājama daļa no nākotnes. Kopā ar viņu unikālo personību katru reizi mēs zaudējām viņu talantus un potenciālo ieguldījumu mūsu ģimenēm, sabiedrībai un tautai.

Šodien, kopā ar ICCD, mēs skaļi par to sakām un iedomājamies dienu, kad visiem bērniem ar vēzi nav vairāk sāpju un zaudējumu, neatkarīgi no tā, kur viņi dzīvo šajā pasaulē.

 

Uzzini vairāk:

Latvijā:

  • Bērnu paliatīvās aprūpes biedrība – Facebook
  • Bērnu paliatīvās aprūpes biedrība – Mājaslapa
  • Onkoloģisko pacientu atbalsta biedrība “Dzīvības koks” – Facebook
  • Onkoloģisko pacientu atbalsta biedrība “Dzīvības koks” – Mājaslapa

 

Ziņojumu sagatavoja: Svetlana Žukova

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Translate »