Pasaules pretvēža diena

Pagājušonedēļ 4.februarī visa pasaule apvienojas kopā uzsākot trīs gadu kampaņu “Es esmu un Es būšu” (I am and I will) lai izglītotu sabiedrību par ļaundabīgu audzēju saslimstības riska mazināšanas iespējām un veicinātu valstīm pievērst uzmanību slimību profilaksei un ārstēšanai.

Starptautiska vēža kontroles apvienība (UICC), kurā piedalās vairāk kā 1000 organizāciju no vairāk kā 160 valstīm (tostarp arī Latvija!), turpina paplašināt savus panākumus un apņemas nodrošināt, lai katru gadu šo notikumu redzētu un dzirdētu ar vien vairāk cilvēku visā pasaulē.

2018. gadā visā pasaulē tika diagnosticēti vairāk kā 18 miljonu jaunu vēža gadījumu, no kuriem gandrīz 5 miljonu krūts, dzemdes kakla, kolorektālā un mutes vēža gadījumu varēja konstatēt ātrāk un ārstēt efektīvāk. Tāpēc šoreiz vēža eksperti aicina rīkoties steidzami, lai uzlabotu agrīnu vēža noteikšanu un skrinīngu, jo tās ir viens no visietekmīgākajiem veidiem kā palielināt vēža pacientu izdzīvošanas iespējas.

Ir pierādīts, ka agrīna atklāšana, skrīnings un diagnozes noteikšana uzlabo pacientu dzīves kvalitāti, kā arī ievērojami samazina vēža ārstēšanas izmaksas un sarežģītību. Tomēr šobrīd, lai to sasniegtu ir jānovērš šķēršļi indivīda, veselības aprūpes sistēmas un valdības līmenī.

Agrīna diagnostika var ievērojami samazināt ārstēšanas izmaksas, ko pierada pētījumi valstīs ar augstu ienākumu līmeni. Rezultāti liecina, ka ārstēšanas izmaksas agrīni diagnosticētiem vēža slimniekiem ir no divām līdz pat četrām reizēm mazākas nekā ārstēšana slimniekiem, kam diagnosticē progresējošu vēža slimību.

Bieži vien kauns un bailes, kopā ar kulturālu pārliecību liek cilvēkiem nemeklēt medicīnisko aprūpi savlaicīgi. 2018. gadā Apvienotā Karaliste ziņoja, ka katrs ceturtais cilvēks nemēģina saņemt medicīnisku palīdzību kad ir atklājis sev iespējamo vēža simptomu, jo baidās no diagnozes.

Savlaicīga diagnostika un skrīnings ietekmē pacientu dzīvildzi. ASV piecu gadu dzīvildze sievietēm, kurām dzemdes kakla vēzis diagnosticēts vēlīnās stadijās ir tikai 15%, salīdzinot ar 93% ja vēzis diagnosticēts brīdī, kad vēl nav izplatījies. Šis modelis saglabājas pat valstīs ar zemāku ienākumu līmeni – Indijā pētījumā starp lauku sievietēm ar dzemdes kakla vēzi konstatēja, ka diagnosticējot vēzi IV stadijā piecu gadu dzīvildze ir 9%, kura ievērojami palielinās līdz pat 78% ja vēzis tiek diagnosticēts I stadijā.

Pastāv arī iespēja vairāk informēt ārstus, medmāsas un citus veselības aprūpes speciālistus, lai uzlabotu agrīno vēža atklāšanu, īpaši primārās aprūpes līmenī. Apvienotajā Karalistē pētījumā konstatēts, ka vairumam pacientu primārās aprūpes līmenī ir novērotas vēža pazīmes vai simptomi gadu pirms formālās vēža diagnozes. Tomēr pat tad, ja veselības aprūpes speciālists varētu aizdomāties par šo diagnozi, nosūtīšanas sistēmā ir trūkumi, kuru dēļ diagnostika tiek veikta vēlīni, kas neizbēgami noved pie ārstēšanas kavēšanās.

Kā teica Pasaules Veselības organizācijas ģenerāldirektors Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, pārāk daudzus gadus vēzi uzskatīja par pārāk sarežģītu un pārāk dārgu, kaut tā nav taisnība. Ja mēs nespēsim ātri reaģēt uz vēzi un mazināt saslimšanas riska faktorus, ekonomiskās un sociālās sekas būs astronomiskas. Lai uzvarētu cīņā pret vēzi, valstīm ir jānodrošina lai pakalpojumi vēža profilaksē, agrīnā diagnostikā un ārstēšanā, kā arī paliatīvā aprūpē tiktu integrēti pabalstu paketēs veicinot vispārējas veselības aizsardzību.

 

Ieskaties ko piedāvā mūsu valsts:
Valsts veselības apdrošināšanas sistēma
Vēža savlaicīgas atklāšanas programma
Kampaņas par vēža skrīningu
Paliatīvā aprūpe

 

Atsauces:

  1. World Cancer Day
  2. World Cancer Day 2019: Global cancer experts call for urgent action to improve early cancer detection
  3. IARC. All Cancers Fact
  4. American Cancer Society. Survival Rates for Cervical Cancer, by Stage
  5. News release: Early cancer diagnosis saves lives, cuts treatment costs. World Health Organization; 2017

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Translate »